Anında Bilgi Alın!
Eğitim Danışma Hattı : 0506 587 93 87
WhatsApp Hattı : 0506 587 93 87
thumbnail

Zihinsel Yorgunluk ile Baş Etmenin Yolu

KPSS sürecinde olan adayların bahar aylarında karşılaştığı engellerden birisi de zihinsel yorgunluktur. Fiziksel yorgunluğun etkisi zaman içerisinde, dinlenmeye ayrılan biraz zaman sayesinde geçer. Fakat zihinsel yorgunluk farklıdır. Gerçekten üzerine yoğunlaşıp zihni rahatlatmak gerekir. Vücudumuzda oluşan fiziksel negatifliğin yanı sıra, zihnimizi esir alan negatif duygular da tüm yaşamımızı etkiler. Eğer kendinizi bu durumda hissediyorsanız, sizi hemen önemli bir temizliğe başlamaya davet ediyorum. Odanız, masanız olduğu gibi, dağınık kalabilir. Zihninizde karmaşaya sebep olumsuz düşünceleri ayıklamak asıl mesele. Çünkü zihni kurcalayan bu düşünceler, adeta belleği bloke eden virüsler gibi beyninizin, dolayısıyla bedeninizin kontrolünü zamanla ele geçirebilir. Çünkü zihnimizi meşgul eden boş düşünceler, özellikle de stresle tetiklendiğinde, algı ve öğrenme yetilerimizi etkilemekle kalmayıp belleğimizi de zayıflatıyor.


Olumsuz ve karamsar düşüncelerle dolu bir zihnin içinde güzel duyguların kendilerine yer bulmaları kolay değil, o yüzden vakit kaybetmeden temizliğe başlayın ve zihninizdeki çöpleri atın.


 Beyninize Format Atın

1-      Öncelikle sessiz, sakin bir ortam bulun.

2-      Sizi rahatlatan eşyalar ortamda olabilir. Sözsüz rahatlatıcı bir müzik açabilirsiniz.

3-      Biraz kağıt ve kaleme ihtiyacınız var.

4-      Kendi içinize dönerek zihninizdeki düşünceleri taramaya başlayın. Her bir kağıdın üzerine ayrı ayrı olarak, canınızı sıkan, sizi üzen, bunaltan şeyleri kısa notlar halinde yazın.

5-      Tüm kağıtlar bittiğinde, birer birer okuyun ve yırtıp çöpe atın. Bu işlemi yaparken gülümseyin ve keyif alın. Sizi rahatsız eden ne varsa çöp tenekesinde artık.

6-      Kendinize güven ve olumlu düşünceler üret.


 


Zihninizdeki çöplerden kurtulduğunuza göre yeniden beyninize dolmalarına izin vermemek için;


-         Depresif düşünceleri görmezden gelmeye kendinizi zorlayın. Kötü senaryoların sizi korkutmasına izin vermeyin.


-         Kısa bir süre de olsa çevrenizden uzaklaşın, bir başınıza kaldığınız zamanlar yaratın. Sadece o ana odaklanın. Olumsuz düşüncelerle savaşmak için bunu günde sadece 10 dakika yaparak bile yola koyulsanız, zihniniz birkaç gün içinde temizlenmeye başlıyor.


-        Bu süreçte teknolojiden de uzak kalın. Gerektirdiği kadarı ile kullanın. Kendinizi doğaya verin. Bol bol spor yapın. Çünkü beynin dikkat ve duyguları kontrol edebilmeyi sağlayan bölümleri sporla kontrol altına alınabilir.


Zihninizin kontrolü size aittir. Siz nasıl düşünürseniz o gerçekleşir. O yüzden olmasını istemediğiniz şeylere değil olmasını istediğiniz şeylere odaklanın.


Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle…

  • share:
image

İnka Uzem Akademi'nin güçlü eğitim kadrosu ve online kursları ile başarıyı yakalayın!

image
whatsApp icon